Únor 2013

Caitlin Moranová - Jak být ženou.

16. února 2013 v 16:19 Recenze na knihy.
Citace: MORAN, Caitlin. Jak být ženou. 1. vydání. 2012, ISBN 978-80-7294-696-9

Recenze na knihu.
Autorka Caitlin Moran (Catherine) je nejstarší z osmi dětí a svůj první román Kronika rodiny Narmů napsala ve svých 15ti letech. Později začala pracovat v hudebním časopise Melody Maker, stala moderátorkou pořadu o pop music Naked City (Nahé město) a také je autorkou nejčteněšjší části novin The Times - satirikého sloupku. Se svým manželem se seznámila v redakci časopisu Melody Makeru a v součanosti má dvě dcery.
Autorka rozdělila knihu na 16 kapitol a přidala na konec knihy i epilog a poděkování, kde osvětluje příběh této knihy od prvotního nápadu napsat zábavnou a polemickou knihu Jak být ženou až po osobnosti, které ji podporovali a pomáhali jí tento nápad zrealizovat.
Motivací k napsání této feministické knihy byla touha ukázat všem ženám, že mají rovnocenné postavení jako muži, že dnešní doba jim nabízí nespočetné možnosti ukázat ženské přednosti a dovednosti, které konkurují mužům a dokonce jsou schopny je i překonat. A hlavně tato kniha má ukázat,že být ženou nebylo nikdy dříve lepší.
Caitlin se zabývá tématem, které vždy bude vyvolávat emoce, jak pozitivní, tak negativní. Snad každá žena někdy ve svém životě řeší otázku, co na sebe, mít či nemít děti, otázky ochlupení, menstruace, svateb, nadbytečným tuků a v neposlední řadě lásky. Samozřejmě, co žena to jiný názor, ale přiznejme si, že náš ženský názor je velmi často ovliněn médii a muži. Proč se na tyto témata nepodívat čístě z ženského úhlu pohledu? Přesně jako Caitlin Moran.
Já osobně jsem se velmi na tuto knihu těšila. Koupila jsem si ji jako dárek k vánocům. A musím přiznat,že první dvě kapitoly (Nejhorší narozeniny v životě, Začala jsem krvácet) ve mě nevzbudily touhu pokračovat v četbě této knihy. Spíše jsem měla pocit,že v ruce držím špatnou knihu, že jsem se nedopatřením spletla a vzala z knihovny špatný titul. Tohle má být ta revoluční, šokující a odzbrojující kniha? Tohle mě má naučit nebo aspoň popostrčit, jak se stát ženou? To je snad špatný vtip. Naštěstí jsem se nechala odradit a pokračovala jsem ve čtení.
Nejvíce mě pobavily a zároveň mi pootevřely oči kapitoly: Jsem feministka - kde Caitlin vysvětluje,co vlastně feminismus znamená a odkrývá mnohdy potlačovanou skutečnost, že feminismus neznamená nenávist k mužům a mimo jiné Caitlin i své čtenářky (čtenáře) pobízí k ochutnání.....?? Nechte se překvapit :) Další zábavnou kapitolou byla kapitola 6: Jsem Tlustá - jen málo žen se někdy nezabývalo touto otázkou. Každá z nás zkoušela různé diety, cvíčení, pilulky a zázračné přístroje, ale jen Caitlin poukazuje na možnost, že není třeba měnit naše těla, jen je třeba se snimi naučit žít, vyrovnat se sama se sebou. Jako nejvíce názorově osvěžující vnímám kapitolu 15: Potrat - v níž se Caitlin snaží ukázat, že každá žena má právo volby.
Ostaní kapitoly jsou svým obsahem taktéž zajímavé a věřím,že každy si najde svoje téma, svůj problém, který mu tato kniha pomůže vyřešit nebo aspoň naznačí cestu, jak se s ním vyrovnat.
Celkově na mě kniha působí velmi pozitivně. Obzvlášť oceňuji vtipnost s jakou Caitlin řeší i závážné situace a témata. Líbí se mi, že kniha není příliš radikální, ale jasně ukazuje,že ženské postavení není od jejího narození jasně dané, jak tomu dříve bývalo ale,že každá z nás má možnost si svůj život zoorganizovat po svém, že máme právo říct,co se nám líbí a co ne, že i žena může slávná, úspěšná, ale neměly bychom přece jen zapomínat, že jsme ženy...